Vaziyet planı nedir ve ne için yapılır?

Vaziyet Planı Nedir ve Ne İçin Yapılır?

Vaziyet planı nedir? Vaziyet planında neler bulunur, vaziyet planının amacı nedir? Vaziyet planının önemi nedir? Gibi konuları sizleri için derledik.

Vaziyet planı; bir projenin tüm öğelerinin gösterildiği ölçekli planlardır. Yapılacak olan projenin mimarı tarafından çizilen vaziyet planında, konutun yeri ve yön durumunun yanı sıra su ve elektrik hatları, yol gibi birçok özellik yer alır. İnşaatı yapılacak bir binanın köşe noktalarının yollara ve parsel sınırlarına olan uzaklığını gösteren plandır.

Planı, yapılacak olan projenin nasıl işleyeceğini, nasıl başlayıp nasıl biteceğini belirler. Bu plan yapılacak olan proje için çok önemlidir. Bu planın yanlış yapılması, ölçümlerin ve çizimlerin yanlış yapılması çok ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Vaziyet planında yapılan bir yanlış, o projenin sıfırdan yapılmasına kadar gidebilir. Yapılan yanlış büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu sıkıntılar ve sorunlar can kaybına sebep olabilir. Planda yapılan yanlış ölçümler yapılacak olan projede sağlamlığın azalmasına, bu durumda herhangi bir durumda yıkıma sebep olabilir.

Bu planının bir diğer önemi de çarpık kentleşmedir. Vaziyet planında yapılan çizimler yollara, yan binalara, elektrik, su, doğalgaz gibi unsurlara bakılarak yapılır. Bunlara dikkat edilmez ise projede ciddi sıkıntılar doğurabilir.

Vaziyet planı nedir ve ne için yapılır?
Vaziyet planı nedir ve ne için yapılır?

Vaziyet planında neler bulunur?

• Yapılacak projenin arsa üzerindeki konumunun veya yeri kuş bakışı ölçekle ifade edilmesini sağlayan vaziyet planında, komşu ya da cadde-sokak mesafeleri, yapının kesit görünüşü, adresi, kat sayısı gibi bilgiler bulunur.

•Planın içeriğinde ayrıca kuzey işareti, belli başlı kotlar, yapının kesit görünüşü, adresi, yapı kat sayısı gibi ifadeler de yer alır.

• Bu planda ayrıca birden fazla yapıların (blok veya ayrı ayrı) arsa içindeki konumu, varsa özel yol, yeşil saha spor tesisleri ve birçok ortak yerler de açıkça gösterilir.

Vaziyet planı ölçeği genellikle 1/200 veya 1/500 olur. Ancak proje büyüklüğüne göre 1/1000, 1/2000 ölçekli de olabilir.

• Bir arsa üzerine yapılacak birden fazla yapının veya projenin (blok veya ayrı ayrı) arsa içindeki konumunu, varsa özel yol, yeşil saha, spor tesisleri gibi ortak yerlerin belirgin bir şekilde gösterilmesi ve belediyece tasdik edilmiş olması gerekir.

• Genel inşaat projesinde, vaziyet planı mevcut ise ayrıca bir plan ibrazına gerek yoktur.

Vaziyet planında neler bulunur?
Vaziyet planında neler bulunur?

Yazımızı beğendiyseniz Kadıköy Emlakçı sitemizi ziyaret edebilirsiniz.