Satılık Dükkan Değeri Nasıl Hesaplanır?

Satılık Dükkan Değeri Nasıl Hesaplanır?

Satılık bir dükkan değeri nasıl hesaplanır? sorusunu yatırım için dükkan almak isteyen yatırımcılar ve ya mülk sahiplerinin yatırım yapmadan önce merak ettikleri en önemli konudur.

Satılık İşyeri Değerleme

Bankalardan alınacak kredi tutarı için bu değerleme çalışması çok büyük bir önem taşımaktadır. İş yeri ve ya dükkanınızın değerinin altına satılmaması ya da alım yapacağınız yatırıma değerinden fazla para vermemek için bir gayrimenkul değerleme uzmanından destek almanız daha doğru olacaktır. Ama ben İş yerimin değerini nasıl hesaplarım derseniz yazının devamında bunu öğrenebilirsiniz.

Emsal Karşılaştırma Yöntemi

Emsal Karşılaştırma Yönteminde;

Dükkanın Toplam M2 si Net ve Brüt olarak hesaplanmalıdır.

İnşaat Yapım Yılı, Tapudaki İmar ve İskan durumu öğrenilmelidir.

Dükkanın bulunduğu bölgede bulunan Satılık ve ya 3 ay içerisinde satılmış tüm aynı ve ya yakın özelliklerdeki işyerleri araştırılarak fiyatlar öğrenilmelidir. Sonra bölgede satışta olanlar içerisindeki en düşük fiyatlı olan ile en yüksek fiyatta olan portföyler toplanarak ortalaması alınması yöntemi ile bulunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta satışta kalma süreleri. İki yıldır satışta olan ama hala satılmayan bir dükkanı emsal alacaksınız iyice araştırmanızda fayda var. Piyasa şartlarını, Satış sürenizin kısalığına ve ya uzunluğuna göre bu rakam %10-%15 düşük yazılabilir.

Kira Çarpanına Göre Değerleme Yöntemi

Kira çarpanı, bir dükkana ödediğiniz bedeli kaç ayda çıkartabileceğinizi belirten sayıdır. Bu dükkan, iş yeri, bina, ofis ya da kira getirisi olan bir yer olabilir. Satın aldığınız dükkanın fiyatını, yine bu dükkanın kira bedeline böldüğünüzde, kira çarpanını bulabilirsiniz.

Örnek verecek olursak Alacağınız dükkanın bedeli 500.000 TL  aylık kira getirisi ise 2.500 TL olarak varsayalım. Kira çarpanı 200 aydır. Yani 16 Yıldır. Bu da demek oluyor ki 16 yıl sonunda almış olduğunuz dükkan size kar ettirmeye başlar.

Kira Çarpanı Satılık Dükkanda ne kadar olmalı sorusunun cevabı ise çok zorlaşmıştır. 2020 yılında pandemi ile daralan piyasada aylık kira bedellerindeki düşüklük ve kapanan iş yeri sayısının artması ile ortaya çıkan Satılık ve Kiralık iş yeri stok fazlası bu değerin belirlenmesinde çok doğru bir yöntem olarak görülmemektedir. Kurumsal kiracılı ve aylık getirisi yüksek bir mülkünüz var ise bu değerlemenize büyük katkı sağlayacaktır. Ama normal bir piyasada bu süre Türkiye de 120-180 aydı.

Yapacağınız yatırımda zararlı çıkan taraf olmamak ve ya dükkanızın doğru rakamını bularak satışa çıkartmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle satış değerleme rakamına ulaşabilirsiniz.

Kadıköy’de Satılık Dükkan ve ya İş yeri değerlemeleriniz için bizden Ücretsiz Ekspertiz Hizmeti alabilirsiniz.

Hemen aşağıdaki formu doldurun size ulaşalım.