Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir ?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir ?

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen konutlarda, inşaat bitimine kadar yapılan ödemeye Kentsel dönüşüm kira yardımı deniliyor. İnşaatı yapan firma bu parayı verirken şartların uygunluğuna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu yardımı yapabiliyor.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilmeniz için binanızın riskli yapı grubunda olduğu için kentsel dönüşüm kapsamında yenileniyor olması gerekiyor.

Binanız için ilgili kurumdan riskli bina raporu aldıysanız ve yaşadığınız bölgede kentsel dönüşüm uygulanıyorsa, binanızın yeniden yapılması durumunda kentsel dönüşüm kira yardımını alabilirsiniz. Kira yardımı için hak sahipleri gerekli belgelerle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir ?

Kira Yardımı Tutarı Ne Kadar Oluyor ?

Kira yardımı için belirlenen Tutar, geçen yıl ve devam eden dönem için 715 TL ile 1150 TL arasında değişiyor. Yaşadığınız şehre göre bu tutar belirleniyor.

İzmir, Ankara ve İstanbul’da 1150 TL diğer şehirlerde 715 TL – 1150 TL arasında değişiyor.

Müteahhit Kira Yardımı Yapmazsa Ne olur ?

Kentsel Dönüşüm için anlaşmış olduğunuz firma size devletin verdiği yardımdan sonra veya ilk anlaştığınız andan itibaren kira yardımı yapmak zorundadır. Eğer yapılacak bu kira yardımını yapmaz yada yapmayı keserse müteahhit firma ile yapmış olduğunuz sözleşmeye istinaden mahkeme yoluna gidebilir ve yapmış olduğunun sözleşmenin fesh edilmesini bile sağlayabilirsiniz.

Burada devlet sözleşmeyi fesh etmek istediğinizde, yeni bir firma ile anlaşmış olma zorunluluğu getiriyor.

Kentsel dönüşüm ile ilgili daha fazla bilgi almak ve oturduğunuz apartman için kentsel dönüşüm yapacak müteahhit bulmak istiyorsanız  hemen bizi arayın.

İletişim