İpotekli Evimi Nasıl Satabilirim ?

İpotekli Evimi Nasıl Satabilirim ?

İpotekli evimi nasıl satabilirim ? sorusu bankadan kredi ile ev alarak sonra borcu bitmeden satmaya karar veren tüm ev sahiplerinin şu sıralar en çok merak ettiği konu.  Konut kredisi kullanılarak alınan eve banka tüm kredi tutarı olan borç kapanana kadar ipotek koyar. Evin borcunun ödenmediği dönemde ise bankaya evi satış hakkı doğar.

İpotekli evimi nasıl satabilirim?

Banka İpoteği olan ev alınır mı ?

Banka ipoteği olan ev, kredi borcu ödemekte sorun yaşandığında veya yatırım için alınan evden başka yatırım aracına geçmek için satılmak istenebilir. Bu gibi durumlarda banka ipotekli ev iki şekilde satılabilir.

Evi alacak kişi banka kredisi ile alacaksa

Banka ipoteği olan evi almak isteyen kişi konut kredisi kullanacaksa, yapılacak işlemlerin çoğunu alıcı ve satıcının bankaları aracılığı ile oluyor. Evi Alacak kişi önce bankadan kredi başvurusu yapıyor. Başvurduğu banka, borçlu olunan bankadan ipotek kaldırma yazısı ve güncel kredi kapama tutarını belirten yazı talep ediyor. Bu yazı geldikten sonra, alıcı ve satıcı tapuda devir işlemlerini yapıyor. Tapuya yeni kredi kullanılan bankanın da ipoteği konuluyor. Tapu devrinin ardından banka yeni krediyi, kredi kullanan kişiye değil mevcut borcun olduğu bankaya borç tutarı kadar gönderiyor. Kalan tutarı da kredi kullanan kişiye ödüyor. Bunun üzerine ilk bankanın ipoteği de tapudan kaldırılıyor. Yeni bankanın ikinci derece olan ipoteği birinci dereceye çıkıyor ve ipotekli satış işlemi tamamlanmış oluyor.

Hacizli ev satma

 

Evi alacak kişi nakit para ile alacaksa

Banka ipotekli evi satın alacak kişi kalan kredi borcunu bankaya nakit para ile ödeyerek kapatabilir. Kalan kredi borcu ve ev satış tutarını bankaya yatırır, blokeli çek alır. Blokeli çek, belirlenen süre boyunca ya da çek bankaya teslim edilene kadar hesaptan para çekilmesini önler. Tapuda satış işlemleri gerçekleştirildiğinde ise blokeli çek satıcıya verilir. Gayrimenkul satıcısı toplam kredi borcunu bankaya yatırır. Bankadan alınan fek yazısının tapuya tesliminin ardından evin tüm hakları alıcıya geçer.

Bankalar ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü nün online olarak verdikleri hizmetlere her gün bir yenisini ekledikleri şu günlerde yukarıda bahsettiğimiz ipotekli ev alma ve satma prosedürü kolaylaşmıştır.

Sizde eğer banka kredinizi ödemekte zorluk yaşıyor veya banka kredisi ile yatırım için aldığınız evi satmak istiyorsanız Kadıköy Emlakçıları içerisinde sizi iyi dinleyip anlayarak en hızlı ve en doğru hizmeti verecek İbrahim Demir Gayrimenkulü arayın.