Ev Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? bu yazımızda bunları ele alacağız. Gayrimenkul projelerinin sayısı arttıkça Ev satışları da sürekli artıyor. Çeşitliliğinin bol olması ve yeni çıkan yasalarla birlikte gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gerekenlerde artıyor. Konut alacağınız zaman gayrimenkulün sağlamlığından, Lokasyonuna, Kentsel Dönüşüm ve 2B yasaları ile alakasına, ev sahibinden, tapu durumuna kadar birçok konuyu iyi araştırmak gerekiyor. Konut sahibi olmak gibi hayati bir kararı verecek olan kişilerin ev alırken titiz bir araştırma yapmaları gerekiyor.

Evinizi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Evinizi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yatırımcıların ve Ev ihtiyacı olanların Konut alırken dikkat etmeleri gereken noktalar, Kadıköy Emlak – İbrahim Demir tarafından sizin için aşağıdadır.

1) İlk olarak alacakların gayrimenkulün bulunduğu lokasyona çok dikkat etmeleri gerekiyor. Ne kadar güvenli? Ulaşımı nasıl?Okul, hastane ve alışveriş merkezlerine olan uzaklığı ev alırken önemli faktörlerin başında gelir.

2) Gayrimenkul alacakların dikkat etmesi gereken diğer bir önemli noktada konutun Yapı Denetim Ruhsatının olup olmadığıdır. Ruhsatın varlığını Konutun bağlı bulunduğunun Belediyenin İmar Şefliğinden öğrenebilirsiniz. Yapı denetim ruhsatı, projelerin tamamen resmi olarak incelendiği, onaylandığı ve hiç bir eksiğinin kalmadığı anlamına gelir.

3) Alınacak Evin tapu kaydına kesinlikle kontrol edilmelidir. Gayrimenkul sahibinden tapu istenmeli ve Tapuda bu yerin bu tapuya mı ait olduğu netleştirilmelidir. Kat irtifakı olmayan projeden sakın konut almayın. Tapuda kontrol ederken daire numarası alacağınız eve mi ait katı ve numarası belli mi bunları sorun ve iyice öğrenin.

4) Ev alırken dairelerin net ve brüt metrekare büyüklüklerinde verilen bilgilerin doğru olup olmadığını yine konutun bağlı bulunduğu belediyenin İmar bölümünden sorarak öğrenebilirsiniz.

5) Almak istediğiniz ev eğer eskiyse kentsel dönüşüm kapsamında olup olmadığını araştırın. Binanın yakın zamanda kentsel dönüşüme girerek yıkılma ihtimali olabilir. Bu sadece eski evler için değil yeni yapılmış binalar içinde geçerlidir. Toplu kentsel dönüşüm projesi  kapsamında olan bir bölgedeyse yeni bile olsa yıkılabilir.

6) Konutun zemin etüd raporunun olup olmadığını kontrol edin. Deprem Etüd raporu binanın arsasının depreme olan sağlamlık oranını gösteren belgedir.

7) Binanın yapımında kullanılan malzemelerden müteahhit firma sorumludur. İnşaatı yapan firma ince işçiliklerde 2 yıl, kaba işlerde ise 5 yıl süreyle sorumludurlar. Eğer bu sürelerde aldığınız ev ile ilgili bir sorun yaşarsanız yapımcı müteahhit firmadan bu masraflarınızı talep edebilirsiniz.

8) Binaya ısı ve ses izolasyonun yapılıp yapılmadığı. Yapıların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğine göre binaların inşası sırasında bina yüksekliğine göre cephelerin yönetmelikte belirtilen yangın dayanım sınıflarına uygun olarak yapılması gerekiyor. Müteahhit firmadan bu konu hakkında bilgi alın. İzolasyonlu binalarda yakıt giderleri çok daha düşük olacaktır.

9) Markalı konut projelerinden konut sahibi olmak istiyorsanız mutlaka evi gidip görmelisiniz. Firmanın televizyonda çıkan reklamlarına bakarak konut sahibi olmayın.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

10) Konut alırken satış protokolü yapılmalısınız. Bu protokolün biri alıcıda, diğeri satıcıda kalmalı. Anlaşmaya varılan satış şartları ayrıntıları ile bu protokole yazılarak karşılıklı imzalanmalı, satış protokolü birkaç sayfadan oluşuyorsa her sayfada alıcı ve satıcının imzaları bulunmalıdır. Satış protokolü imzalanmadan kaparo verilmemelidir. Protokole ne miktar kaparo verildiği yazılmalı ve kaparo anlaşılan satış bedelinin yüzde 5’ini geçmemelidir.

11) Konut satın alacaklar belirli harçları ve vergileri ödemekle yükümlüdür. Bu harçların ve vergilerin neler olduğu ve miktarları araştırılıp, kesin olarak öğrenilmelidir. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden taşınmazın emlak vergisi değeri öğrenilmelidir.

12) Konut kredisi kullanarak ev alacakların ise en az 3-4 bankanın faiz oranı ve dosya masraflarını karşılaştırarak karar vermesi gerekir. Faiz oranı düşük olsa bile dosya masrafı yüksek olan bankalara dikkat edilmeli. Projelerde uygulanan kampanya ve farklı ödeme seçeneklerini iyi araştırmalısınız.

13) Ev sahibi olan fakat sonradan vazgeçen ev sahipleri için 14 gün cayma süresi olduğunu unutmayın.28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, konutta sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak uygulanıyor. 14 günde alımdan vazgeçen tüketiciden herhangi bir ceza da alınmıyor.

14) Konutların fiyatları kadar aidatlarda can yakabiliyor. Yüksek aidat kredi kullanan ev sahipleri için büyük sorun yaratabiliyor. Bu nedenle ev almadan önce konutun aidat fiyatını öğrenmelisiniz. İnşaatı devam eden bir projede aidat bilgisi almak zor olabilir fakat projenin sosyal imkanlarını göz önüne alıp karşılaştırmalar yaparak aidat fiyatı hakkında çıkarımda bulunabilirsiniz.

2.el Ev alırken ve ya Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler hemen hemen aynı fakat sıfır ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey maketten ev satışı. Maketten ev satışlarında projeyi yapan firmanın referansları, inşaat kalitesi, finansal güvencelerini çok iyi araştırmak gereklidir.

Sahibinden Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sahibinden.com gibi ilan sitelerine verilen ev ilanlarında size gösterilen ev ile tapuda yazan evin aynı olup olmadığını inceleyin.  Birçok dolandırıcılık olayında kişiye daha büyük, güzel ve tadilatlı bir daire gösterilip tapuda başka dairelerin satışı yapılmaktadır. Kesinlikle tapu devri yapılmadan peşinat adı altında da olsa önden para ödemeyin.

Dolandırıcılar kapora adı altında ucuz ev satışı vaadi ile vatandaşın parasını alarak kandırmaktadır. Yapmış olduğunuz her ödemenin mutlaka tapu sahibi olarak gösterilen kişinin hesabına, banka yolu ile yapın ki sonradan parayı teslim ettiğinizi kanıtlayabilin. Bunu anlamanın en kolay yolu Tapu sahibinin tapunun bir fotokopisini size vermesi, T.C Kimlik kartının bir fotokopisini de vererek sonrasında verdiğiniz tutarın, konuyla ilgili olan gayrimenkulün adresinin, satış işlemlerinin en geç ne zamana kadar yapılacağının tarihini de içeren bir Cayma Akçesi düzenleyin. Eğer böyle bir sözleşme hazırlayamam ben diyorsanız bize hemen ulaşın ücretsiz sizin için hazırlayalım.

Kadıköy de Satılık Ev almak istediğiniz zaman 17 yıldır emlak işini profesyonel olarak yapmakta olan bizden destek alabilirsiniz.

Evinizi kendiniz satmak isterseniz de buraya basarak Evimi En Kolay Nasıl Satabilirim? yazımızı okuyabilirsiniz.