Emlaktan Para Nasıl Kazanılır ?

Emlaktan Para Nasıl Kazanılır ?

Emlaktan para nasıl kazanılır ? Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin en çok sordukları soruların başında geliyor. Konut alım satımı yaparak gelir elde etmek için dikkatli olunması gereken noktalar bulunuyor.  Bu noktalara dikkat edilerek yapılacak emlak yatırımlarından çok ciddi kar edilmektedir. Peki nedir bu kazandıran emlak yatırımları ? aşağıda görelim.

Emlak yatırımı nasıl yapılır ?
Emlaktan para nasıl kazanılır ?

Rayicinin Altında Konut Satın Almak

Rayicinin altında konut, bulunmuş olduğu bölgedeki fiyatlardan daha aşağıda rakamlara satışta olan konutlar olarak tanımlanmışlardır. Piyasanın altında evler, ortalamanın altında bir ücretten satıldığı için yüksek gelir kazanma noktasında size avantaj sağlayabilmektedir. Ancak piyasanın altında ev satın alma işleminden önce, evin lokasyonunun olduğunu bölgenin analizini doğru yapmak gerekmektedir. Yaptığınız bu araştırmanın sonunda; alıp sonra piyasa rayiçlerinin üzerinde bir rakam görene kadar bekleyip sonra satmak en doğru yöntemdir.

Banka Kredisi Kullanarak Konut Almak

Banka kredisi kullanarak gayrimenkul satın almak son yıllarda en popüler alım yöntemlerinden biridir. Bankadan kredi çekerek konut alan kişi, ilk 1-2 yıl  kredi borçlarını ödeyebilir. Bu arada konutun olduğu bölgede rayiç evlerin fiyatları sürekli kontrol edilerek, evin toplam maliyetini geçtiği zaman ev satılabilir. Banka kredisi ev aldığınızda banka tarafından konulan  ipoteği banka ile görüşme yapabilir ve evi alan kişiye bu krediyi devredebilirsiniz. Sonuç olarak bu satıştan da kar etmiş olursunuz.

İpotekli Evimi Nasıl Satarım ? yazımızı okuyarak banka borcu olan evinizi nasıl satacağınızı görebilirsiniz.

Takas Yöntemi

Gayrimenkul takasları, emlaktan nasıl para kazanılır sorusuna verilen bir diğer önemli cevaptır. Takas yöntemi ile para kazanmak için daha yüksek miktarda değere sahip olan bir konut ile sizin almış olduğunuz evi takas etmek gerekmektedir. İki ev arasındaki ücret farkını ödedikten sonra, vergiden muaf olma şansınız da vardır. Çünkü tapu alma işlemlerinde bu durumu açıkladığınız zaman, vergi ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Tadilat Yöntemi

Rayiçlerinin altında veya piyasa değerinde bularak bir ev satın alabilirsiniz. Almış olduğunuz ev eğer eskiyse evin içerisini tadilat yaparak yenileyip öyle satabilirsiniz. Bu yöntemde yapacağınız tadilat masraflarını iyi hesaplayarak bunu evin size toplam maliyetine ekleyerek onun üzerinde bir rakama satarak kar elde edebilirsiniz. Bu arada Kadıköy emlak piyasasında en uygun rakamları sizin için bulabiliriz.

Gelişecek Bölgelerden Arsa Almak

Türkiyenin neresinde olursanız olun şehir merkezinde çok yüksek rakamlı bir yatırım yapmak yerine bazen yeni gelişmeye başlamış bir yerden arsa almak çok daha fazla kar ettirebilmektedir. Eğer uzun vadeli yatırım yapmak ve çok kar elde etmek istiyorsanız arsa yatırımı tam size göredir. Bazen bu süre arsayı aldığınız bölgenin gelişim hızını tahmin edebiliyorsanız çok daha çabuk olabilir. Arsanızı müteahitte vererek ticari yada konut alarak karşılığında çok kar elde edebilirsiniz.

Projeden Ev Satın Almak

Henüz inşaat halinde olan bir konut projesi için sadece ön ödeme ile alım yapabilirsiniz. Bir süre taksidini ödemeye başladığınız gayrimenkul projesi tamamlanma sürecine girdiğinde temelden daha uygun paraya aldığınız evi karlı bir şekilde satarak emlak yatırımızı tamamlayabilirsiniz.

Müstakil Ev Satın Alma Yöntemi

Özel arsa içerisinde bulunan eve müstakil ev denir. Müstakil, bahçeli ev satın aldığınız zaman ileride kentsel dönüşüm kapsamında müteahhit ile anlaşarak evinizin arsasının büyüklüğü ve oradaki imar yüksekliğine göre gayrimenkullere sahip olabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken en büyük unsur müsakil evin imarlı olması ve arsasının çok küçük olmaması gibi.

Arsa yatırımı yapmadan önce mutlaka yatırım için alacağınız arsanın tapu bilgileri ile Tapu ve Kadastro Bakanlığının İmar Sorgulama servisini kullanmanızdır. Bu servis için buraya tıklayabilirsiniz.

Emlakta para nasıl kazanılır ? yazımızda size gayrimenkul yatırım türlerinden bahsetmeye çalıştık. Ama Ticari Gayrimenkul Yatırımı nasıl yapılır ? Arsa mı Arazi mi? gibi aklınıza farklı sorular geliyorsa bize her zaman ulaşabilirsiniz.