Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? 2021

Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? 2021

Emlakçı komisyon oranı ne kadar? Emlakçı komisyonu ne demek? vb gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda görebilirsiniz. Emlak Danışmanının kiralama ya da alım-satım işlerinde aldığı net bir rakam  yoktur. Emlak Danışmanı, Satış ve ya Kiralama ücreti üzerinden belirli bir oranda komisyon alır.

“Emlakçı komisyonu yüzde kaç?” sorusunun cevabı da Satış ve Kiralama işlemlerine göre farklılık gösterir. Bu oranlar  Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik doğrultusunda belirlenmiştir:

  • Emlak Danışmanı, satış sonrasında hem satıcıdan hem de alıcıdan ayrı ayrı en fazla satış bedelinin %2 + KDV’sini (%18) dir.
  • Gayrimenkul Kiralama işlerinde “Emlakçı Komisyonu ne kadardır?” sorusunun cevabı ise Bir aylık kira bedeli + KDV’si olan tutardır.
Emlak Komisyonu Ne kadardır?
Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? 2021

Emlakçı Komisyonu Oranı Kimden Alınır?

Yeni bir Ev alacaksınız ve bir takım masraflarınız olacak. Evi sahibinden aldıysanız aldığınız evin tapu masrafları, Dask ödemesi, tadilat tamirat ücretleri vb.. Ama evi bir Emlakçı aracılığı ile aldıysanız Gayrimenkul Danışmanlık Hizmet bedeli masrafı da çıkacaktır.

Peki Emlakçı Komisyonu kimden alır? Gayrimenkul Alım ve Satım işlemlerinde Alıcıdan %2 ve Satıcıdan %2 +KDV hizmet bedelidir ve her iki taraftan da alınabilir.

Örnek vermek gerekirse ;

Ev Bedeli 1.000.000 TL

Satıcı : 20.000 TL +Kdv

Alıcı : 20.000 TL +Kdv

Ev Kiralarken Komisyon Ne Kadar?

Ev kiralarken komisyon tutarı Resmi olarak belirlenen Bir Aylık kira bedeli +KDV (%18)

Örnek verecek olursak ;

Aylık Kirası 2000 TL olan bir ev için vereceğiniz komisyon tutarı 2360 TL dir.

 

Evinizi Yaparken yapacağınız masraflar nelerdir? Aşağıda bulunan videoda başlıca olanları görebilirsiniz.

 

 

Kadıköy Emlak piyasasında 17 Yıldır vermiş olduğumuz profesyonel gayrimenkul danışmanlığı ile ilgili olarak Kadıköy Satılık Daire, Kadıköy Kiralık Daire, Kadıköy Satılık Dükkan ihtiyaçlarınız için bizi arayabilir isterseniz de aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.