Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi? 2021

Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi?

Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi? 2021, Dünyanın en kalabalık şehri ve Dünyanın en büyük ülkesi gibi konuları sizler için derledik.

Dünya nüfusu 2021’de 7 milyar 837 milyon kişi olarak belirlendi. Bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu artış kimi ülkeleri olumsuz etkilese de, kimi ülkeleri olumlu yönden etkiliyor. Ülkelerin yüz ölçümlerine göre, ülke üzerinde yaşanabilir alanların yoğunluğuna göre nüfus farklılık gösterebiliyor.

Dünya üzerinde bulunan ülkelerin hepsi birbirinden farklı. Ekonomik ve kültürel olarak farklılıklar içeriyor. Bu durum ülkelerin nüfus durumlarına da yansıyor. Ekonomik zorluk yaşayan ülkelerin genel olarak nüfuslarının daha az olduğu biliniyor. Ekonomik olarak zor durumda olan bir ülkede, o ülkenin vatandaşları ekonomik zorluk yaşamamak için çocuk yapma kararlarından vazgeçebiliyor. Çoğu ülkede ise bu durum tam tersi.

Ne kadar çok nüfus o kadar çok çalışan demek. Bu durum kimi ülkeler için önemli bir yol. Ekonomilerini büyütebilmek için çocuk yapmaya teşvik edilmesi çoğu ülkede uygulanan bir yol.

Dünyanın en kalabalık ülkesi

Dünyan üzerinde nüfusu çok büyük ülkeler var. Peki bu ülkeler arasında en çok nüfüsa sahip olan ülkesi hangisi?

Dünyanın en kalabalık ülkesi %51,3’ü erkeklerden, %48,7’si kadınlardan oluşan ve 2021 yılında 1,442,096,389 kişi nüfusa ulaşan Çin. Çin yoğun çalışma saatleri ve garip yemek kültürü ile tanıyoruz. Başkenti Pekin en önemli ve kalabalık şehirleri ise  Şangay, Hong Kong, Wuhan Chongqing ve Guangzhou ile dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda.

Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021
Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021

Dünyanın En Kalabalık Şehri

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin`den sonra dünyanın en kalabalık şehri Japonya’nın başkenti Tokyodayız.

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, 37 milyon 393 bin kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri oldu. Renkli ve hareketli bir şehir olan Tokyo, gezilip görülecek yerler arasında. Renkli sokakları, eğlence mekanları ve her ülkeden insanları ile hareketlilik hiç bitmiyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021
Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021

Dünyanın En Büyük Ülkesi

Dünya üzerinde yüz ölçümü, ekonomisi veya nüfusu olarak çok büyük ülkeler var. Peki yüz ölçümü olarak en büyük ülke hangisi?

Dünyanın en büyük ülkesi 17.098.242 km2   yüzölçümü ile Rusya olmaktadır. Rusya dünya üzerinde en çok toprak bütünlüğüne sahip ülkesi konumunda. Bir kısmı Asya ve bir kısmı Avrupa’da bulunan bir ülke. Başkenti Moskova olan Rusya 145 milyondan fazla nüfusa sahip. Genel olarak soğuk bir iklime sahip olan Rusya, gezilecek ve görülecek çok fazla yere sahip. Farklı ülkeleri gezip görmek isteyenler için çok iyi bir alternatif olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz İstanbul’da En Çok Hangi İlçelerde Ev Satıldı yazımızı da sevebilirsiniz.

Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021
Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi 2021